13 elementów idealnego CV, które zwiększą Twoje szanse na pracę

jak napisać CV

Szukasz nowego wyzwania zawodowego? Pragniesz zmienić branżę lub awansować na wyższe stanowisko? Zastanawiasz się, jak napisać CV, które zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy i zwiększy Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy?

W tym artykule znajdziesz 13 kluczowych elementów, o które polecam zadbać przed wysłaniem swojego CV do potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką i ma kluczowe znaczenie dla procesu rekrutacji. Dokładne sprawdzenie wszystkich elementów CV przed wysłaniem może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces.

Pamiętaj, że dobrze napisane CV to klucz do sukcesu w rekutacji.

1️⃣ DANE OSOBOWE — sprawdź, czy wpisałaś poprawnie obowiązkowe dane osobowe: imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Dodatkowo możesz wpisać miejscowość oraz dołączyć link do profilu na LinkedIn. Nie wpisuj daty urodzenia, stanu cywilnego, obywatelstwa oraz informacji o stanie swojego zdrowia.

2️⃣ ZDJĘCIE — dołączenie zdjęcia to Twój przywilej, a nie obowiązek. Jeżeli zdecydujesz się na dołączenie zdjęcia do dokumentu, zwróć uwagę, aby fotografia była adekwatna do stanowiska pracy, na jakie aplikujesz. Zapomnij o fotce z pupilem, z serdecznym przyjacielem. Selfie też nie jest dobrym pomysłem.

3️⃣ PROFIL ZAWODOWY — napisz krótki podsumowanie (3-5 zdań) opisujące Twoją osobę, w których wypiszesz: kim jesteś, jakie cechy osobowe Cię wyróżniają, Twoje kluczowe kompetencje, oraz jakie jest Twój cel zawodowy. Możesz również wymienić korzyści, jakie dostanie firma, zatrudniając Cię. Używaj konkretnych przykładów i liczb, aby zilustrować swoje umiejętności.

4️⃣ WYKSZTAŁCENIE — zamieść informację tylko o ostatnim miejscu nauki, np. jeżeli ukończyłaś studia, to nie wpisuj wykształcenia średniego. Wyjątek — jeżeli ukończyłaś technikum na kierunku, który koresponduje ze stanowiskiem pracy, które chcesz zdobyć, to wpisz informację o takiej edukacji i zdobytym tytule.

5️⃣ UMIEJĘTNOŚCI  jeżeli masz ochotę, możesz zrobić podział na umiejętności twarde i umiejętności miękkie. Dzięki temu dokument będzie przejrzysty i bardziej czytelny dla rekrutera. Dokładnie określ swoje umiejętności i wybierz te, które są istotne dla stanowiska, o które aplikujesz. Postaraj się podać przykłady z poprzednich miejsc lub projektów, w których wykorzystałaś te umiejętności. 

6️⃣ OSIĄGNIĘCIA, SUKCESY — przedstaw swoje sukcesy zawodowe i powiąż je z korzyściami, jakie dzięki temu osiągnął pracodawca. W tym celu (postaraj się) używać liczb, np.: zwiększyłam przychody firmy o 30% w ciągu roku, wprowadziłam 5 nowych produktów w ciągu kwartału, zbudowałam 10-osobowy zespół handlowców.

7️⃣ FORMAT I WIELKOŚĆ CZCIONKI — przejrzystość w CV ma  duże znaczenie. Dlatego dla tekstu głównego wybierz czcionkę w rozmiarze 10-12, treść zgody na przetwarzanie danych 7-8, natomiast większej czcionki (14-16) możesz użyć dla wyróżnienia imienia i nazwiska. Postaraj się wybrać prostą i czytelną czcionkę, np.: Calibri, Arial, Verdana, Georgia. Unikaj czcionek skomplikowanych, a także czcionek w kolorze.

8️⃣ JĘZYKI OBCE — wpisz poziom znajomości języka obcego wg. Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ), np. A2, B1, C1.

9️⃣ WYNIK BADANIA FRIS® (opcjonalnie) – badanie FRIS® może służyć jako dodatkowy argument na Twoim CV, który potwierdza Twoje umiejętności, predyspozycje i wartość jako potencjalnego kandydata do wybranego stanowiska pracy. W momencie, gdy poszukujesz nowej pracy, posiadanie wyników badania FRIS®, może przyciągnąć uwagę pracodawców i dać Ci dodatkową przewagę nad innymi kandydatami.

 

🔟 ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH (RODO)  brak takiego oświadczenia może być powodem odrzucenia Twojego CV. Zwróć uwagę w ogłoszeniu, czy pracodawca nie wymaga dodania spersonalizowanej klauzuli.

1️⃣1️⃣ FORMAT PLIKU — format PDF daje Ci gwarancję, iż plik na komputerze osoby odbierającej Twoje CV będzie wyglądał tak samo, jak u Ciebie. Wiele razy zdarzyło się, iż do mojej skrzynki trafiło CV w innym formacie (np. DOC), które się „rozjechało”. Zmieniona została czcionka, formatowanie tekstu, a zdjęcie zostało przesunięte. Efektem tego jest nieczytelne CV.

1️⃣2️⃣ NAZWA PLIKU — najlepsza nazwa przesyłanego pliku to CV_Imię Nazwisko. Możesz dodatkowo dołączyć nazwę stanowiska lub numer ogłoszenia.

1️⃣3️⃣ WIADOMOŚĆ DO PRACODAWCY — w temacie wiadomość e-mail wpisz numer referencyjny + nazwę stanowiska. Następnie stwórz zwięzłą wiadomość, w której zamieścisz takie informacje: przywitanie, powód kontaktu (nazwa stanowiska, nazwa firmy), krótka prezentacja (co Cię wyróżnia), podpis.

Wpadnij na konsultację kariery

💬 Wirtualna burza mózgów, w trakcie której przeanalizujemy Twoje wyzwania i nurtujące Cię zagadnienia, związane z Twoją karierą zawodową. Przebieg konsultacji kariery zależy od Twoich potrzeb. Wysłucham Cię, przeanalizuję ważne dla Ciebie zagadnienia, zmobilizuję Cię do działania oraz zaproponuję rozwiązania. Podzielę się również z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem.

🎧 W trakcie wirtualnej kawy, możemy krok po kroku przeanalizować Twoje CV. Wskażę Ci elementy, których brakuje, co jest niepotrzebne, a co powinnaś usprawnić, dopisać.

Dodatkowo pamiętaj o:

  • dopasowaniu CV do każdego stanowiska, o które aplikujesz. Podkreśl te umiejętności i doświadczenie, które są najbardziej istotne dla danego stanowiska.
  • użyciu słów kluczowych z opisu stanowiska pracy w swoim CV. To ułatwi rekruterowi odnalezienie Twojego CV w systemach rekrutacyjnych.
  • zadbaniu o poprawność językową i stylistyczną swojego CV. Błędy językowe mogą negatywnie wpłynąć na Twoje szanse na otrzymanie pracy.
  • sprawdzeniu swojego CV pod kątem błędów merytorycznych. Upewnij się, że wszystkie informacje zawarte w CV są prawdziwe i aktualne.

Dodatkowe wskazówki:

Pamiętaj, że CV to tylko jeden z elementów procesu rekrutacji. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *