5 książek, które pomogą Ci rozwinąć Twoją karierę!
Na konsultacjach kariery często spotykam się z osobami, które chcą samodzielnie zarządzać swoją karierą. Dlatego też dostaję prośby o polecenie książek rozwojowych, które pomogą poukładać ścieżkę kariery, ustalić cel zawodowy, przygotować się do procesu rekrutacji czy szukania pracy.
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma tytułami książek z zakresu budowania i rozwoju kariery zawodowej, które przeczytałam w 2022 roku. Są to tytuły, które goszczą w mojej biblioteczce i do których najczęściej wracam. Co więcej — dostaję sygnały od moich Klientek, iż wiele z nich skusiło się na zakup wybranych książek i były bardzo zadowolone!
Spokojnie — poradzisz sobie z każdą książką, ponieważ one nie są dedykowane dla ekspertów, a dla osób, które chcą podjąć pierwsze działania w obszarze rozwoju zawodowego! 🙂
Zdradzę Ci, iż każda z nich pomogła mi w rozwoju osobistym i zawodowym! Jestem przekonana, iż Ty również wiele z nich wyciągniesz.
Malwina Faliszewska – „Uwolnij swój talent. Porzuć walkę ze słabościami i postaw na mocne strony„.
Książka mówi o tym, iż każdy ma talent, ale nie odkrywamy ich (a tym samym nie szlifujemy) przez nasze wychowanie i kulturę, które naciskają na poprawę słabych stron. Autorka zachęca ona do rozwoju tego, co wychodzi nam najlepiej, natomiast rekomenduje porzucenie walki ze słabościami. Na wyróżnienie zasługuje fakt, iż jest to książka dedykowana jest również dla osób, które nie mają zrobionego badania talentów Gallupa, a które chcą rozwijać swoje talenty
Bartosz Sobotka – „Kompetencje jutra„
Publikacja zapewnia ciekawy przegląd kompetencji w kontekście rynku pracy, które kształtowały się przez cztery rewolucje przemysłowe. Co jest dla mnie szalenie ważne i ciekawe — książka przedstawia, iż na szczycie kompetencji przyszłości znajdują się kompetencje miękkie. Wartościowe są wskazówki, które mówią o tym, które kompetencje będą nam potrzebne „jutro” oraz gdzie będzie można wykorzystać te kompetencje. Publikacja będzie wartością merytoryczną dla rodziców, uczniów i studentów, którzy szukają drogi zawodowej, a także dla każdej osoby, która myśli o zmianie pracy lub jest ciekawa dynamicznie zachodzących zmian.
Helen Tupper, Sarah Ellis – „Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz”
Książka dedykowana dla każdej osoby, która chce znaleźć wymarzoną pracę. Opisuje ona obecne realia budowania kariery — częsta zmiana stanowiska, branży czy pracodawcy to norma. Publikacja jest pełna wartościowych i praktycznych wskazówek. Dodatkowo zawiera ćwiczenia i narzędzia, które pomogą Ci odnaleźć atuty, zdefiniować wartości, uruchomić networking oraz zyskać pewność siebie.
Kamil Zieliński – „PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać”
Psychokompetencje to szalenie ważne kompetencje, które pozwalają nam nie tylko osiągać sukcesy, ale również dbać o swoje prawa!
Na początku każdego rozdziału, poszczególne psychokompetencje zostały opisane, a następnie autor przedstawia narzędzia do opanowania umiejętności i postaw. Lektura ta, to nie suche fakty, ale przydatna wiedza dla każdego człowieka, którą można wykorzystać w życiu zawodowym, jak i w prywatnym! Dodatkowo wzbogacona jest ćwiczeniami, tabelkami, wykresami oraz grafikami, aby czytelnik mógł od razu wykonać konkretne działania, przybliżające go do zdobycia pożądanej kompetencji!
Moim zdaniem książka dedykowana jest dla każdego, ponieważ wszyscy mierzymy się z obroną terytorium psychologicznego, tworzeniem komunikatów, autoprezentacją, negocjacjami czy też sytuacjami stresowymi.
Angelika Chimkowska – „Autentyczny personal branding”
Książka pozwoli Ci strategicznie zaplanować i wykorzystać Twój kapitał kulturowy. Dowiesz się, jak skutecznie komunikować się z Twoim odbiorcą (jeżeli chcesz zmienić prace, Twoim odbiorcą może być potencjalny pracodawca). Poznasz 10 kroków, które pomogą Ci stworzyć profesjonalny profil osobisty na LinkedIn.
Publikacja traktuje zagadnienie marki osobistej od strony praktycznej — statystyki, schematy, tabele, zadania, a dodatkowo poznasz narzędzia i aplikacje, które ułatwiają proces tworzenia i rozwoju marki osobistej.
Autorka pokazuje, jak ważna jest marka osobista nie tylko dla osób, które prowadzą biznes, ale również dla etatowców! Tak — jeżeli nie prowadzisz własnego biznesu, możesz odnieść bardzo duże korzyści budując i pielęgnując markę osobistą!
Daj znać, którą książkę rozwojową przeczytasz w pierwszej kolejności!
Sprawdź moje poprzednie wpisy!