5 wskazówek, które ułatwią powrót do pracy każdej młodej mamie!
Właśnie przekroczyłaś niewyobrażalny kamień milowy w życiu – zostałaś mamą. Gratulacje! 🎉
Macierzyństwo to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych ról, jakie można podjąć, ale też jedno z największych wyzwań, jakie możemy doświadczyć. Czyż nie jest to czas pełen wzlotów i upadków, gdzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania i radości?
Dla wielu z nas maluszek staje się centrum wszechświata. Ale pamiętaj, że poza byciem mamą masz też marzenia zawodowe. Marzenia o miejscu, w którym możesz wykorzystać swoje umiejętności, pasje i zdolności. Wiemy, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym może być jak wspinaczka na górski szczyt. Ale chcemy Ci przypomnieć, że jesteś nie tylko fantastyczną mamą, ale także ekspertką w swoim fachu.
Dlatego stworzyłam dla Ciebie 5 kluczowych wskazówek, które ułatwią Ci powrót do świata zawodowego, jednocześnie będąc najlepszą wersją siebie jako matka.
Czy jesteś gotowa odnaleźć równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym i krok po kroku spełniać swoje zawodowe marzenia?
Zaczynajmy! 💪
Cześć!
Nazywam się Karolina i prowadzę tego bloga. Jestem konsultantką kariery, a jednocześnie mamą trzech cudownych dzieci 🤱
Osobiście angażuję się w pomoc dla młodych mam, które po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim planują powrót do zawodowej aktywności.
Dlaczego to takie ważne dla mnie? Ponieważ na co dzień dostrzegam, w jaki sposób społeczeństwo i pracodawcy postrzegają świeżo upieczone mamy. Niestety, regularnie słyszę o przypadkach niesprawiedliwego traktowania ich na rynku pracy.
Punkt 1: Planowanie i organizacja
Planowanie do fundament, na którym zbudujesz swoją drogę powrotu do pracy jako młoda mama. Dlaczego to takie ważne?
Realny harmonogram: zanim ruszysz na rynek pracy, opracuj realny harmonogram dnia. Weź pod uwagę dojazd do pracy, czas na nakarmienie maluszka, przekazanie go pod opiekę zaufanej osobie. Ustal, kto będzie zajmował się dzieckiem, w trakcie jego choroby.
Zarządzanie czasem: jeżeli do tej pory nie korzystałaś z planera, kalendarze online lub aplikacji do planowania zadań, koniecznie wypróbuj ten sposób.
Wsparcie rodziny i przyjaciół: nie obawiaj się prosić o pomoc dziadków czy przyjaciół. Dzielenie się odpowiedzialnością sprawia, że łatwo znajdziesz czas na rozwój kariery.
Współpraca z pracodawcą: jeżeli masz taką możliwość, porozmawiaj otwarcie z pracodawcą. Szczerze wyjaśnij, iż będąc mamą maluszka, potrzebujesz elastyczności, np. pracy hybrydowej, ruchomych godzin pracy.
Punkt 2: Elastyczne opcje zatrudnienia
Kiedy wracasz do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem, jednym z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć, to wybór zatrudnienia. Jeżeli wracasz do współpracy z pracodawcą, z którym zawarłaś umowę przed urlopem macierzyńskim, masz do wyboru pracę zdalną, pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy lub elastyczne godziny pracy. Natomiast jeżeli nie łączy Cię umowa z pracodawcą, możesz pomyśleć o pracy jako freelancer.
Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy: to rozwiązanie bardzo często stosowane przez młode mamy, pozwalające na łączenie życia zawodowego z prywatnym.
Zdalna praca: jeśli to możliwe, zapytaj swojego pracodawcy o opcję pracy zdalnej. Istnieje wiele przepisów praca, które wspierają młodych rodziców w przejściu na pracę z domu.
Godziny pracy: elastyczne godziny pracy to bardzo cenny przywilej dla młodej mamy. Wiele mam pracuje w trakcie drzemki maluszka.
Praca jako freelancer: jeżeli masz możliwość, możesz rozpocząć pracę jako osoba, świadcząca określone usługi dla swoich klientów zdalnie. Tutaj możesz rozważyć zatrudnienie na podstawie własnej działalności bądź nierejestrowaną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie może dać Ci kontrolę nad łączeniem życia zawodowego z prywatnym i organizacją czasu. Wiele młodych mam decyduje się na pracę jako wirtualna asystentka, bo taka opcja daje ogromną elastyczność.
Punkt 3: Uporządkuj i poszerzaj kompetencje- wzmocnij pewność siebie
Jeżeli podjęłaś decyzję o powrocie do pracy, wzmocnienie swojej samoświadomości oraz rozbudowa kompetencji jest kluczowe. Zobacz, dlaczego warto inwestować w swój rozwój zawodowy oraz w jaki sposób to zrobić:
- Spisz na kartce lub w notatniku online swoje mocne strony, potencjał oraz predyspozycje: miej świadomość tego, iż takowe informacje możesz wpisać do CV. Jeżeli chcesz wzmocnić swoją samoświadomość,
pomoże Ci w tym badanie FRIS. - Odświeżenie kwalifikacji: jeśli byłaś na urlopie macierzyńskim przez pewien czas, może się okazać, iż Twoje kompetencje „zakurzyły się”. To nic złego. Wystarczy, jeżeli odświeżysz pamięć słuchając podcastów, robiąc bezpłatny kurs online lub czytając książkę branżową. Możesz uczyć się w dogodnym dla siebie czasie, w trakcie karmienia czy spacerowania.
- Nowe umiejętności: zbadaj rynek pracy i sprawdź, jakie umiejętności są obecnie pożądane na rynku pracy. Wiele kompetencji można szybko nabyć, wykorzystując różne metody rozwoju zawodowego.
- Szkolenia zawodowe: nie wahaj uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez fundacje, instytucje edukacyjne bądź freelancerów, którzy dzielą się swoją wiedzą.
- Networking: nie zapominaj o budowie sieci kontaktów z innymi profesjonalistami w Twojej branży. Dzięki networkingowi można uzyskać dostęp do nowych możliwości zawodowych i uzyskać dostęp do rekruterów z wymarzonych firm.
Punkt 4 - Zbuduj profesjonalne CV
Często się zdarza, iż młoda mama z jakiegoś powodu nie wraca do pracodawcy, z którym współpracowała przed urlopem macierzyńskim. Dlatego też planując szukanie nowego pracodawcy, pamiętaj o opracowaniu profesjonalnego CV. Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka, oferta współpracy, która powinna zawierać takie elementy, jak:
- Dane osobowe – imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, link do LinkedIn.
- Profil zawodowy — która prezentacja Twojej osoby, w której napiszesz kim jesteś, jakie posiadasz kompetencje, w czym jesteś dobra oraz jaki jest Twój cel zawodowy.
- Kluczowe kompetencje — podkreśl kompetencje, które posiadasz, a których jednocześnie szuka pracodawca na wybrane stanowisko pracy.
- Osiągnięcia — wypisz kilka sukcesów, które wyróżniają Cię na tle innych kandydatów. Polecam, abyś osiągnięcia potwierdziła liczbami.
- Wykształcenie
- Doświadczenie — napisz stanowisko pracy, nazwę firmy oraz wykonywane obowiązki. Pamiętaj, aby zachować chronologię i na początku opisać ostatnią współpracę.
- Umiejętności — wypisz wszystkie mierzalne umiejętności, tzn. narzędzia, programy, aplikacje, systemy.
- Klauzula rodo — na dole CV wpisz aktualną klauzulę rodo. Zwróć uwagę, czy firma nie wymaga dołączenia firmowej klauzuli.
- Wynik badania FRIS (opcjonalnie) – badanie FRIS® może służyć jako dodatkowy argument na Twoim CV, który potwierdza Twoje umiejętności, predyspozycje i wartość jako potencjalnego kandydata do wybranego stanowiska pracy. W momencie, gdy poszukujesz nowej pracy, posiadanie wyników badania FRIS®, może przyciągnąć uwagę pracodawców i dać Ci dodatkową przewagę nad innymi kandydatami.
Punkt 5 - Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest ogromnie ważne. To Twoja szansa, aby skutecznie zaprezentować potencjalnemu pracodawcy, iż jesteś najlepszą kandydatką na wybrane stanowisko pracy.
- Przyjrzyj się swoim kompetencjom, predyspozycjom: wykonaj analizę dotychczasowej drogi zawodowej.
- Zbadaj firmę: dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której idziesz na rozmowę. Przeanalizuj ich misję, wartości i kulturę organizacyjną, klientów, partnerów biznesowych, oddziały itp. Jest to często omijany element, przez który wielu kandydatów odpada z procesu rekrutacji…
- Przygotuj odpowiedź na typowe pytania rekrutacyjne dotyczące Twojego doświadczenia, wykształcenia, mocnych stron, motywacji, celu zawodowego, oczekiwań finansowych i preferowanej firmy zatrudnienia.
- „Luka w CV” – jeżeli w doświadczeniu zawodowym jest przerwa, może pojawić się o to pytanie. Wiedz o tym, iż przerwa w zatrudnieniu to naturalna sprawa i masz prawo taką sobie zrobić. Wtedy warto wyjaśnić, iż w tym czasie rozwijałaś swoje kompetencje na kursach, czytając książki, blogi lub też słuchając podcastów.
- Ubierz się odpowiednio: Wybierz strój, który jest właściwy do kultury firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Ubranie powinno być, że będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo.
- Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej poprzez symulację — poćwicz odpowiadanie na pytania przed lustrem lub skorzystaj z opcji konsultacji kariery z doradczynią zawodową. Na takim spotkaniu, podpowiem, jak przygotować się do spotkania, na co zwrócić uwagę oraz podpowiem, jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne.
Pamiętaj proszę, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną, nie ma prawa zadać Ci pytania dotyczącego:
❌ życia prywatnego (dzieci, mąż, partner, plany macierzyńskie itp),
❌ religii,
❌ stanu zdrowia,
❌ orientację seksualną,
❌ poglądów politycznych,
❌ nałogów.
Każda młoda mama zasługuje na to, aby wrócić na rynek pracy i realizować swoje zawodowe marzenia. Pamiętaj, że jesteś wartościową profesjonalistką i masz wiele do zaoferowania potencjalnym pracodawcom. Zastosuj się do powyższych wskazówek, a Twoja droga powrotna do świata zawodowego będzie łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowego wsparcia czy doradztwa zawodowego, zapraszam do kontaktu ze mną. Razem możemy stworzyć plan działania, który pozwoli Ci wrócić na rynek pracy z pewnością siebie i gotowością do podjęcia nowych wyzwań.
Pamiętaj, że każdy krok, który podejmujesz w kierunku realizacji swoich zawodowych marzeń, jest krokiem we właściwym kierunku. Nie daj się zniechęcić, walcz o swoje marzenia i zawsze wierz w siebie!
Powodzenia, droga Mamo! 💪❤️
Pozdrawiam serdecznie,
Karolina